Ventilācija ar siltuma atgūšanu veselīgam mikroklimatam un mazākiem rēķiniem
Ēku ventilācija ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem labvēlīgam mikroklimatam iekštelpās. Ventilācijas galvenais uzdevums ir piegādāt tīru, svaigu gaisu, izvadīt lieko mitrumu un piesārņoto iekštelpu gaisu, ko rada cilvēki, dzīvnieki, izgarojumi no dažādiem materiāliem un darbošanās iekštelpās.
Laba ventilācija nodrošina, ka ēkā neveidojas mitruma radīti bojājumi pelējuma un sēnīšu veidā vai citi nelabvēlīgi apstākļi, piemēram, kondensāts uz logiem. Svaigs gaiss no ārpuses gandrīz vienmēr ir tīrāks nekā gaiss iekšpusē. Izmantojot mehānisku ventilācijas sistēmu, mikroskopiskās putekļu daļiņas un citi piesārņotāji tiek filtrēti, tādējādi samazinot iespējamo alerģiju risku.
Sliktas ventilācijas pazīmes:
- kondensāts loga iekšpusē
- nogurums un nepilnvērtīgs miegs
- smacīga gaisa sajūta ienākot telpās
- caurvēja sajūta un enerģijas zudumi
Ko nozīmē svaigs gaiss
Viens cilvēks stundas laikā izdala 20 – 50 litrus ogļskābās gāzes jeb CO2. Šis ir gaisa kvalitātes rādītājs, ko izmērīt ir visvienkāršāk. Ārtelpās CO2 daudzums ir aptuveni 350 ppm (parts per million). Iekštelpās tas nedrīkstētu pārsniegt 1000 ppm, ja tas tiek pārsniegts, samazinās darba spējas, izjūtams vispārējs nogurums, nekvalitatīvs miegs, paaugstinās infekciju slimību risks un rodas citas problēmas.
CO2 piesārņojuma līmeņa uzrādīšanai pieejami arī Latvijā ražoti mērītāji, piemēram, Aranet4, Maple CO2. Lai iegūtu precīzus mērījumus, būtiski izvēlēties CO2 mērītāju ar NDIR sensoru.
Cilvēka ķermenis spēj pielāgoties apkārtējiem apstākļiem, un visbiežāk cilvēki pat nenojauš, cik slikts gaiss ir neventilētās telpās. To var saprast tikai pēc mērījumu veikšanas. Nereti tad arī nāk apjausma, kāpēc bērni nespēj koncentrēties mācībām vai naktīs nevar pietiekami izgulēties.
Cik daudz gaisa nepieciešams
Iepazīstoties ar Latvijas būvnormatīviem, var rasties iespaids, ka nepieciešamais gaisa daudzums ir visnotaļ dažāds. Piemēram, LBN 231-15 “Dzīvojamo un publisko ēku apkure un ventilācija” norādīts, ka minimālais gaisa daudzums ir 15 m3/h uz cilvēku, ja telpas vienīgais piesārņojuma avots ir cilvēki. Netiek ņemti vērā kaitīgie izgarojumi no mēbelēm, krāsām, iepakojumiem, kas sevišķi būtiski jaunceltnēm.
Būvnormatīvs LBN 211-15 “Dzīvojamās ēkas” nosaka iekšējās gaisa temperatūras un nepieciešamo ventilācijas gaisa apmaiņas daudzumu dažādās telpās, kā dzīvojamās, guļamistabas, vannas istabas. Normatīvs neņem vērā cilvēku skaitu, kas atradīsies telpās. Līdz ar to rodas dīvaini aprēķini, kuru rezultātā, piemēram, 50 m2 dzīvoklī ar 4 iemītniekiem tiek uzstādīta nepietiekamas jaudas iekārta. Savukārt 250 m2 mājā ar tiem pašiem 4 iemītniekiem atbilstoši normatīviem ir jāuzstāda lielas jaudas iekārta, kas ir dārgi un ekspluatācijā neekonomiski.
Latvijas valsts standartā EN 16798-1:2019 “Ēku energoefektivitāte. Ēku ventilācija” aprakstītas vairākas metodes ventilācijas gaisa apmaiņas aprēķinam. Viena no tām ir ņemt vērā pieļaujamo CO2 PPM līmeni, ko panāk piemērojot gaisa kvalitātes kategorijai atbilstošu svaigā gaisa pieplūdi un piesārņotā gaisa nosūci.
Privātmāju, dzīvokļu gadījumā varam pieņemt, ka vienam cilvēkam nepieciešamais svaiga gaisa daudzums ir 30 – 50 m3/stundā.
Ventilācijas veidi
Dabiskā vai hibrīda – gaisa pieplūde pa atvērumiem ēkas fasādē un izvads virs jumta, iespējami nosūces ventilatori.
Gaisa apmaiņa notiek spiediena starpības rezultātā, nepieciešama temperatūras starpība, augstuma starpība vai vēja ietekme (spiediens).
Dabiskā ventilācija ir vecākais ventilācijas veids un joprojām sastopams daudzās mājās. Tās pamatā ir silts un mitrs gaiss, kas dabiski plūst pa ventilācijas kanāliem no vannas istabām un mitrām telpām. Rezultātā caur sienas un / vai loga vārstiem tiek pievadīts svaigs gaiss. Vecākās mājās gaiss bieži iekļūst caur sienu un nepietiekamu logu blīvējumu.
Parasti dabiskā ventilācija darbojas neefektīvi un ir atkarīga no temperatūras atšķirībām ēkas iekšpusē un ārpusē. Jo vēsāks ir ārā, jo intensīvāka ir gaisa vilkme, kas aukstajā sezonā nozīmē pieplūdē pārāk daudz auksta gaisa, bet siltajā sezonā ventilācija praktiski nenotiek.
Priekšrocības
- Nelieli sākotnējie ieguldījumi
Trūkumi
- Gaisa padeves daudzums nav precīzi kontrolējams un atkarīgs no spiediena starpības
- Telpās nonāk apkārtnes trokšņi
- Ja netiek izmantoti filtri, telpās iekļūst putekļi
- Auksts infiltrācijas gaiss ziemas apstākļos
- Jaunbūvējamām, renovējamām ēkām nenodrošina nepieciešamo energoefektivitātes klasi
No 2021. gada aprīļa spēkā ir MK noteikumi Nr. 222 “Ēku energoefektivitātes aprēķina metodes un ēku energosertifikācijas noteikumi”, saskaņā ar kuriem, visām jaunbūvējamām vai renovējamām ēkā ir jāatbilst gandrīz nulles enerģijas ēkai un energoefektivitātes klasei A. Realitātē tas nozīmē, ka šādas dabiskās ventilācijas sistēmas ar svaigā gaisa vārstiem ārsienās vai puspavērtiem logiem vairs neatbilst likuma prasībām. Tādējādi, mūsdienu prasībām atbilst tikai ventilācijas sistēmas ar siltuma atgūšanu no ēkas izvadāmā piesārņotā gaisa.
Ventilācija ar rekuperatoru
Decentralizēta ventilācija ar rekuperāciju
Esošās ēkās reizēm nav iespēju izvilkt gaisa vadus un neatliek nekas cits kā izmantot sienā izbūvējamos individuālos ventilatorus ar rekuperācijas bloku. Visbiežāk tajos ir iebūvēts siltuma akumulators, kas sastāv no keramiskā elementa – netīrā gaisa izvades procesā tas uzsilst un pieplūdes režīmā tiek uzsildīts aukstais ārā gaiss.
Iekārtām ir jāstrādā pāros – viena iekārta nodrošina pieplūdi, otra tajā pašā laikā strādā nosūces režīmā. Ja sistēmā būs disbalanss, tā nefunkcionēs atbilstoši un būs tikai skaļi rūcošas iekārtas, kas iegādātas par dārgu naudu. Realitātē nav iespējams iegūt sabalansētu sistēmu, jo sanitārajos mezglos nepieciešama periodiski strādājoša nosūce.
Vienas iekārtas aptuvenā cena ir 300 Eur, pie kuras jāpieskaita montāžas izdevumi un elektrības pievilkšana. Jāņem vērā, ka gaisa padeves daudzums nav liels – ja ārsienā tiks izveidots caurums ar diametru 160 mm, tie būs aptuveni 30 m3/h. Šāds svaiga gaisa apjoms būs pietiekami tikai vienam cilvēkam, turklāt trokšņu līmenis būs ap 35 dB, kas nozīmē, ka nakts laikā ventilators būs labi dzirdams.
Šādas sistēmas izbūve piemērota tikai tādā gadījumā, ja sistēmas izbūve ar gaisa vadiem un centrālo ventilācijas iekārtu ar rekuperatoru nav iespējama.
Priekšrocības
- Ātra uzstādīšana
- Augsta teorētiskā siltuma atgūšana
Trūkumi
- Salīdzinoši lielas izmaksas
- Mēdz būt trokšņaini, jāmaina filtri
- Daudz caurumu fasādē
- Mazs svaiga gaisa daudzums
- Nepieciešams elektrības pieslēgums
- Nav atrisināta nosūce sanmezglos, nepieciešami papildus gaisa kanāli
Sabalansēta sistēma ar ventilācijas iekārtā iebūvētu rekuperatoru
Pieplūdes/nosūces ventilācija ar gaisa vadiem ir visizplatītākais ventilācijas veids visās jaunajās un renovējamās mājās. Tā nodrošina labu iekštelpu klimatu visās telpās, visos gadalaikos un ir energoefektīva.
Atbilstoši Latvijas likumdošanai šāda ventilācijas sistēma ir nepieciešama visās jaunbūvējamās vai oficiāli renovējamās ēkās. Arī esošās ēkās dzīvojošie sapratuši, ka esošā dabīgā ventilācija vai pāris caurumi ārsienās nenodrošina svaigu gaisu un ierīko modernu ventilācijas sistēmu. Lai arī tas nozīmē izbūves neērtības un ir nozīmīgs finansiāls ieguldījums, ilgtermiņā tas labvēlīgi ietekmē pašsajūtu un samazina rēķinus par apkuri.
Ko nozīmē sabalansēta ventilācija?
Lai ventilācija darbotos, gaisam jāspēj cirkulēt pat tad, kad durvis ir aizvērtas vai arī telpā ir gan svaiga gaisa pieplūdes, gan nosūces difuzori. Gaisa plūsmu starp visām telpām mājās var nodrošināt, piemēram, ar spraugu durvju apakšā. Līdzsvarotai ventilācijai ir divas galvenās funkcijas – tā izvada piesārņoto gaisu no ēkas un vienlaikus pievada tīru, filtrētu gaisu nepieciešamajā temperatūrā. Tas notiek izmantojot divas atsevišķas gaisa vadu sistēmas: vienu gaisa izvadīšanai un otru gaisa pievadīšanai.
Izplūdes cauruļvadi izvada piesārņoto gaisu no vannas istabas, virtuves, tualetes, veļas mazgātavas un citām mitrām telpām. Pieplūdes gaisa vadi piegādā tīru un svaigu gaisu dzīvojamām telpām, guļamistabām, viesistabām. Guļamistabās parasti nav nepieciešamības izbūvēt atsevišķus nosūces gaisa difuzorus, ir tikai svaiga gaisa pieplūdes difuzori, bet piesārņotais gaiss caur durvju spraugu tiek novadīts līdz nosūcei, kas atrodas mitrajās telpās, hallē, virtuvē. Tādējādi sistēmas izbūve ir vienkāršāka, finansiāli ekonomiskāka un aizņem mazāk vietas.
Foto: gaisa vadu sistēma. Dzeltenie nosūces cauruļvadi izvada piesārņotu gaisu, un sarkanie pieplūdes gaisa cauruļvadi nodrošina tīru un svaigu gaisu. Rekuperators atrodas veļas telpā.
Siltuma atgūšana
Viena no rekuperācijas ventilācijas sistēmas priekšrocībām ir siltā gaisa atgūšana. Siltais nosūces gaiss, kas tiek izvadīts no mājas, ar siltuma rekuperatora palīdzību uzsilda ārējo auksto gaisu, papildu to filtrējot, lai attīrītu no gaisā esošiem piemaisījumiem, alergēniem, sīkām, mikroskopiskām daļiņām. Salīdzinot ar dabisko ventilāciju vai pavērtu logu, izmantojot rekuperatoru tiek atgūti līdz pat 85% siltuma enerģijas, tādējādi ievērojami samazinot apkures izmaksas un samazinot ietekmi uz apkārtējo vidi.
Ventilatori (M1, M2)
Ventilatori nodrošina gaisa ieplūšanu ēkā un izplūšanu no tās. Lai panāktu optimālu darbību, tos var regulēt atsevišķi.
Filtri, kas nodrošina tīru gaisu (FI1, FI2)
Visās Flexit ventilācijas iekārtās ir divi filtri. Viens, kas filtrē svaigo pieplūdes gaisu, pirms tas tiek pievadīts telpām, un otrs nosūces sistēmai, lai aizsargātu rekuperatoru un ventilatorus no putekļiem, kas rodas cilvēku darbības rezultātā. Šie filtri jāmaina 1-2 reizes gadā.
Tiek izmantoti Flexit EPM1 klases filtri, kas aiztur vairāk nekā 50% daļiņu līdz 1 μm, t.i., mazas daļiņas, piemēram, vīrusi, nanodaļiņas un automašīnu gāzes. Turklāt tie aiztur arī lielākas daļiņas, piemēram, baktērijas, sēņu sporas un ziedputekšņus.
Rekuperators (HR-R)
Gaiss plūst caur rotējošo siltummaini (reģenerācijas sistēmu). Rekuperators darbojas kā siltuma kamera. Siltums no izvadītā gaisa uzsilda vienu rekuperatora pusi. Kad uzsildītā daļa nonāk pieplūdes gaisa pusē, siltums pāriet uz pieplūdes gaisu.
Sildelements (EB)
Ja no izvadītā gaisa iegūtā enerģija nav pietiekama, lai uzturētu iestatīto padeves gaisa temperatūru, mazs elektrisks sildelements palīdz palielināt šo temperatūru.
Priekšrocības
- Visas funkcijas vienā risinājumā
- Augsts siltuma atgūšanas koeficients, līdz 85%
- Telpās nenonāk ārējie trokšņi un putekļi
- Viegla vadība un apkope
- Iespēja pieslēgt virtuves nosūcēju, tikai divi gaisa izvadi
- Rotācijas rekuperators nodrošina mitruma atgūšanu ziemā
Trūkumi
- Salīdzinoši augstas izmaksas
- Aizņem telpā vietu, nepieciešams izbūvēt gaisa vadus
Piemērotākās sistēmas izvēle
Sākotnēji nepieciešams aprēķināt nepieciešamo jaudu. Tas atkarīgs no cilvēku skaita un platības. Vienkāršotā aprēķinā var pieņemt, ka minimālais nepieciešamais svaiga gaisa daudzums vienam cilvēkam ir 30 – 50 m3/stundā. Jāņem vērā, ka dzīvojamā telpā vienlaicīgi var uzturēties visa ģimene, kura vakarā izklīst pa guļamistabām. Šādā gadījumā vienkāršota aprēķina metode kopējai gaisa apmaiņas kubatūrai 4 cilvēkiem, kur katram paredzēti 40 m3/h un iekārtai būtu jābūt ar jaudu 160 m3/h, nebūs piemērota. Dzīvojamā telpā jānodrošina pietiekama gaisa apmaiņa visai ģimenei vienlaicīgi ar pārējām telpām. Šis ir būtisks nosacījums ventilācijas iekārtas ražības izvēlē.
Ieteicams sertificētam ventilācijas sistēmas projektētājam pasūtīt ventilācijas sistēmas projektu ar aprēķinātiem gaisa daudzumiem, gaisa vadu izvietojumu un diametriem.
Ēkas platība un aptuveni nepieciešamais ventilācijas daudzums
Jāatbilst Latvijas klimatam
Latvijas tirgū pieejami dažādu ražojumu rekuperācijas ventilācijas sistēmu piedāvājumi, taču būtiski, lai šī sistēma būtu atbilstoša Latvijas klimatam. Viens no piemērotākajiem risinājumiem šajā ziņā ir Norvēģijas zīmola Flexit Nordic sērijas ventilācijas iekārtas ar rotācijas rekuperatoru aukstam klimatam. Tās nodrošina efektīvu ventilāciju un nodrošina māju ar gaisu, kas ir pareizā temperatūrā, filtrēts un svaigs. Ierīces ir viegli regulējamas izmantojot viedtālruņa lietotni vai arī ar uzstādītu vadības paneli (CI 70)
Šīs sistēmas priekšrocības:
- piemērots aukstam Skandināvijas klimatam
- tikai rotācijas rekuperators spēj energoefektīvi strādāt zemākās temperatūrās par -50C
- sertificētās laboratorijās pārbaudīti tehniskie dati, piešķirts Eurovent* sertifikāts
- zems trokšņu līmenis
- mazi ekspluatācijas izdevumi
- vertikālas vai horizontālas iekārtas, iespēja uzstādīt aukstos bēniņos
Secinājumi
Mūsdienīgai ēkai nepieciešama ventilācijas sistēma, kurai ir siltuma atgūšana – rekuperators, tādējādi:
- nodrošināts svaigs gaiss visās telpās visu gadu
- tiek taupīta enerģija un nauda, atgūstot siltumu no nosūces gaisa – rekuperators
- iespēja kontrolēt iekštelpu gaisa daudzumu un temperatūru atbilstoši dzīvesveidam
- novērsti mitruma bojājumi, pelējums vai kondensāts uz logiem
- pateicoties gaisa filtrācijai, samazināts alerģiju risks
- nav auksta gaisa plūsmas no puspavērtiem logiem
Vairāk par horizontālo ventilācijas iekārtu ar rekuperatoru Flexit Nordic CL.
*Eurovent Certification sertificē gaisa kondicionēšanas, siltumsūkņu un saldēšanas produktu veiktspējas novērtējumus saskaņā ar Eiropas un starptautiskajiem standartiem. Šīs sertifikācijas marķējums garantē, ka produkti ir pārbaudīti neatkarīgi un ka tie ir precīzi novērtēti un to tehniskie dati ir neatkarīgi apstiprināti un pareizi.
Sazinieties ar mums